🇺🇸 Disney traci prawa do Myszki Miki!

HOAs – jak działają wspólnoty mieszkaniowe w USA?

Tajniki Ameryki wchodzą w 2024 w stylu Dwayne’a Johnsona! Odważne newsy, potężna dawka wiedzy i mnóstwo motywacji do zrealizowania noworocznych postanowień. A w Klubie Tajniki Ameryki wsparcie największych twardzieli, którym żadne wizy nie są straszne!

„To coś więcej niż tylko klub, to społeczność, która potrafi pomóc! Fantastyczni ludzie, świetne historie z życia wzięte! Ogromny zastrzyk genialnych wskazówek! Zaoszczędzisz wiele nerwów i czasu zyskasz zrozumienie i wsparcie!”

– Mateusz Błazik

Dziś w planie:

  1. News z USA: Disney po 95 latach traci prawa do Mickey Mouse!
    Bonus news: The New York Times pozywa OpenAI

  2. Czy wiesz, że… 29% Amerykanów należy do HOAs? Zobacz, jak działają amerykańskie wspólnoty mieszkaniowe

  3. Wieści z Klubu: Jak rozwinąć i prowadzić biznes w Stanach na odległość? Przykłady firm! Meetup o kredytach hipotecznych w USA. Przewóz… Grześków do Ameryki i…wiele więcej!

  4. Wizy do USA: Ten dokument jest ważny tak samo jak paszport! Czym jest formularz I-94?

  5. Cool American English: “To know the drill”.

Zapraszamy!

1. NEWS Z USA: DISNEY PO 95 LATACH TRACI PRAWO DO MICKEY MOUSE!

Prawie sto lat po debiucie Myszki Miki i Minnie trafiły obecnie w USA do tzw. public domain, czyli użytku publicznego. Oznacza to, że z pewnymi zastrzeżeniami można z nich korzystać bezpłatnie.

Choć Disney jest znany z agresywnej ochrony swojej własności intelektualnej, to musiał pożegnać się z wyłącznymi prawami do oryginalnej Myszki Miki i Minnie. Stało się tak dlatego, że 95-letnie prawa autorskie firmy do krótkometrażowego filmu animowanego Steamboat Willie z 1928 roku, w którym bohaterowie pojawili się po raz pierwszy, wygasły, gdy zegar wybił północ w Sylwestra. Od teraz każdy może tworzyć treści przedstawiające najwcześniejszą wersję myszek.

Mimo że prawo autorskie w USA pozwala na zachowanie praw przez 95 lat, to w tym przypadku istnieją pewne ograniczenia. Twórcy mogą korzystać tylko z oryginalnych postaci z filmu Steamboat Willie. Znaki rozpoznawcze Mickey i Minnie, które zostały wprowadzone w późniejszych latach (np. białe rękawiczki, duże buty, czerwone spodnie, kropki), są dalej wyłączną własnością Disneya. Dodatkowo gigant branży rozrywkowej zarejestrował znak towarowy Steamboat Willie. Przez to, że Mickey jest maskotką firmy, osoby wykorzystujące podobiznę postaci muszą wyraźnie zaznaczyć, że ich projekt nie jest oficjalną, Disneyowską produkcją.

Ruch ten poruszył amerykański przemysł rozrywkowy. Tylko w tym tygodniu zapowiedziano… produkcję dwóch horrorów z myszką w roli głównej.

BONUS NEWS: NEW YORK TIMES POZYWA OPEN AI ZA NARUSZENIE PRAW AUTORSKICH!

W ostatnim tygodniu 2023 r. „The New York Times” pozwał OpenAI i Microsoft za naruszenie praw autorskich, utrzymując, że technologia sztucznej inteligencji tych firm nielegalnie skopiowała miliony ich artykułów w celu szkolenia ChatGPT. Zdaniem „Timesa” zapewniło to natychmiastowy dostęp do informacji dla technologii, z którą obecnie konkuruje gazeta.

Jest to jeden z szeregu pozwów tego typu. Grupa autorów, w tym Jonathan Franzen i George R.R. Martin, również pozwała OpenAI, twierdząc, że firma wykorzystała ich prace do uczenia AI. Podobny pozew złożyło również Getty Images przeciwko Stability AI, twierdząc, że dopuszczono się „bezczelnego naruszenia własności intelektualnej Getty Images na oszałamiającą skalę”.

Warto dodać, że z drugiej strony prasa również korzysta z AI. Przykładowo, na początku zeszłego roku agencja Associated Press podpisała umowę z OpenAI na licencjonowanie artykułów prasowych, a grupa Axel Springer (właściciel POLITICO i Business Insider) zawarło z nimi porozumienie, na mocy którego ChatGPT może dostarczać podsumowania artykułów.

Pomimo wszystko pozwy te mogą ustanowić precedens dla branży, ponieważ to, czy wykorzystywanie materiałów chronionych prawem autorskim do szkolenia modeli sztucznej inteligencji narusza prawo, pozostaje nierozstrzygniętą kwestią prawną.

2. CZY WIESZ, ŻE… 29% AMERYKANÓW NALEŻY DO HOA? AMERYKAŃSKIE WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE

Scenariusz Gotowych na wszystko” miał wiele odniesień do rzeczywistości m.in. poprzez reguły obowiązujące właścicieli domów w USA. Takie same płoty, obowiązek dbania o ogródek to realia Homeowners Associations (HOAs). Czym są i jakie kompetencje mają organizacje, do których należy ponad 74,2 mln Amerykanów?

  • HOAs to organizacje stworzone przez właścicieli nieruchomości w danym obszarze w celu zarządzania wspólnymi zasobami, utrzymania porządku i egzekwowania określonych regulacji dotyczących nieruchomości.

  • Według Community Associations Institute aż 74,2 mln Amerykanów (29% populacji kraju) należy do HOAs.

  • HOA jest odpowiedzialna za zarządzanie wspólnymi obszarami w danym osiedlu, takimi jak np. parki, baseny, aleje czy dziedzińce.

  • To ona ustanawia zestaw reguł i przepisów ujętych w regulaminach, które dotyczą wyglądu domów, ogrodzeń, a także zachowań mieszkańców. Kolory elewacji, dachów, wysokość ogrodzeń, kwestie parkowania przyczep na podjeździe, wynajem domu na wakacje, szczegóły dot. dekoracji podwórkowych czy prac ogrodowych to wszystko ustala HOA. Praktyka pokazuje, że różne HOA w różnym stopniu ingerują w te kwestie (mogą być one mniej lub bardziej restrykcyjnie).

  • Aby finansować swoje działania, HOA pobiera opłaty członkowskie od właścicieli nieruchomości (HOA fees).

  • Ci, którzy kupują nieruchomość na obszarze jurysdykcji HOA, automatycznie stają się jej członkami i są zobowiązani do płacenia składek.

  • Według American Housing Survey miesięczne składki za mieszkanie w HOA wynoszą średnio $170 (większość właścicieli domów w HOA płaci mniej niż $50 miesięcznie). American National Bank of Texas dodaje jednak, że rozstrzał wysokości składek jest ogromny. Mogą one wynosić od $100 rocznie do ponad $1000 miesięcznie.

  • Miasta z najwyższymi opłatami HOA to Honolulu, Nowy Jork i San Francisco.

  • HOA organizuje regularne zebrania członków.

  • Najwięcej organizacji występuje w Kalifornii – ponad 50,000 i na Florydzie – 49,420.

3. WIEŚCI Z KLUBU TAJNIKI AMERYKI

📣 JAK ROZWINĄĆ I PROWADZIĆ BIZNES W STANACH NA ODLEGŁOŚĆ? PRZYKŁADY FIRM! 🔔

2024 jeszcze dobrze się nie zaczął, a pierwszy meetup już za rogiem! Za kilka godzin (4 stycznia 2024, 10:00AM PST, czyli o 19:00 czasu polskiego) na Discordzie rozpocznie się spotkanie z naszym Klubowiczem, Zbigniewem Klonowskim, CEO Trias Group działającej w Polsce i USA oraz co-founderem Kongresu 60 Milionów (Miami, Chicago, Europa). Będziemy rozmawiać o tym, jak prowadzić i rozwijać biznes po obu stronach Atlantyku.
Nie zawsze od razu jesteśmy w stanie mieszkać i prowadzić biznes w Stanach. Niektórzy szukają opcji, by rozpocząć działalność jeszcze w Polsce, przed przeprowadzką do Stanów. Inni przeciwnie — wolą pojawiać się w USA „z doskoku”. Ze Zbigniewem będziemy rozmawiać o tym, jak to zrobić. Nasz gość ma wieloletnie doświadczenie własne, ale i ogrom obserwacji innych polskich biznesów w USA.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

  • Jakie są warunki założenia amerykańskiego biznesu bez zamieszkania w USA?

  • Jak realnie prowadzić biznes, będąc poza granicami USA?

  • Jak skorzystać z polonijnych kontaktów przy starcie i w trakcie rozwoju?

  • I poznać przykłady dobrze prosperujących amerykańskich firm założonych i prowadzonych przez Polaków, którzy mieszkają w Polsce…

…to nie może Cię zabraknąć! My (i nasi Klubowicze) nie możemy się już doczekać!


📣ZOBACZ, CZYM JEST REALNE WSPARCIE! 💪

Po krótkiej przerwie technicznej na naszej stronie znów pojawiła się możliwość zakupu rocznego członkostwa. Za $150 dolarów zyskujesz ROCZNY, nielimitowany dostęp do Discorda, gdzie nasi Klubowicze codziennie dzielą się doświadczeniami. W ramach członkostwa bierzesz udział w ponad 30 meetupach, podczas których razem z uznani eksperci poruszają kluczowe kwestie z zakresu prawa, wiz, biznesu, kariery, finansów i wielu innych. Jako Klubowicz otrzymujesz również dedykowane ebooki, siatkę kontaktów i nielimitowane wsparcie w każdej sprawie: od porad dot. nieruchomości… po przewóz Grześków do USA! Nie wierzysz? Przekonaj się na własne oczy:

📣 SAVE THE DATE: 01/10! MEETUP O KREDYTACH HIPOTECZNYCH! 🏠

Kredyt hipoteczny w USA to często zagadka nawet dla finansowych wyjadaczy. Czy i kiedy się kwalifikujemy? Jak się do tego przygotować? O co zadbać zawczasu? Czego na pewno nie robić? Już w kolejny czwartek (10 stycznia) spotkamy się na meetupie poświęconym właśnie amerykańskim kredytom hipotecznym. Spotkanie poprowadzi nasz Klubowy mortgage ninja, który wyłoży wszystkie niuanse od A do Z, włącznie z informacjami zza kulis.

Przygotujcie długopisy i cała naprzód!

PS Przed meetupem polecamy zapoznać się z tym wpisem.

4. WIZY DO USA: FORMULARZ I-94 W 2024

Dokument I-94 9 to tzw. Record of Nonimmigrant Arrival Departure, który jest znany jako Arrival/Departure Record. To formularz używany przez służby imigracyjne USA do rejestrowania przyjazdów i wyjazdów cudzoziemców do Stanów. To drugi najważniejszy dokument zaraz po paszporcie, zarówno dla posiadaczy ESTA, jak i wiz. Co trzeba o nim wiedzieć?

  • Podczas wjazdu do USA podróżującym cudzoziemcom wydaje się formularz I-94, który wystawia Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS).

  • Numer/rejestr wjazdu I-94 stanowi poniekąd dowód legalnego pobytu w USA. Wydaje się go w celu rejestracji, określenia statusu imigracyjnego oraz ustalenia daty ważności pobytu.

  • Na dokumencie widnieje data przybycia do USA, termin, do jakiego możesz przebywać tu legalnie oraz typ posiadanej wizy (a tym samym cel Twojej podróży).

  • Od 30 kwietnia 2013 r. większość rejestrów przylotów/odlotów tworzona jest elektronicznie po przylocie (tylko w niektórych przypadkach na granicy otrzymuje papierowe wersje dokumentów).

  • Formularza I-94 nie otrzymują obywatele USA, cudzoziemcy powracających na stałe, cudzoziemcy posiadający wizy imigracyjne oraz większość obywateli Kanady odwiedzających lub podróżujących tranzytem.

  • Status swojego dokumentu możesz sprawdzić online, na tej stronie internetowej (tam też powinna się znajdować cała historia Twoich podróży do USA). Aby uzyskać dostęp do tych danych, wystarczy podać numer paszportu, imię i nazwisko oraz datę urodzenia.

  • Dokument I-94 będzie szczególnie przydatny dla posiadaczy wiz - jego okazywanie jest często wymagane podczas załatwiania urzędowych spraw, np. podczas ubiegania się o EAD.

A o tym, jak przestać przejmować się wizami i uzyskać zieloną kartę, rozmawiamy w Klubie Tajniki Ameryki. Dołącz i poznaj historie naszych Klubowiczów!

5. COOL AMERICAN ENGLISH “TO KNOW THE DRILL“

Dzięki Klubowi…👇

“TO KNOW THE DRILL” – wiesz, o co chodzi; wiesz, co zrobić

After teaching English for many years I can say that I know the drill.
Just call customer service, you know the drill. We always do that when a problem occurs.

Co tydzień prezentujemy powiedzonko, którego używają Amerykanie w codziennym życiu! Teksty przygotowuje Justyna z @englishfighters. Klubowicze mają specjalne warunki na kurs My American Dream – 7 dni free trial, zniżki na pakiety, sesje coachingowe i office hours.  

❗️OMG, ZOBACZ❗️

Zastanawiasz się, czy chcesz dołączyć do naszego 350-osobowego grona amerykańskich zapaleńców w Klubie Tajniki Ameryki? Stale rośniemy i zapraszamy nowe osoby!

Jeśli chcesz:
- znaleźć drogę do tego, by zostać w USA na stałe
- obniżyć koszty usług, ubezpieczeń, rat i innych sfer życia w Stanach
- mieć dostęp do konsultacji ze sprawdzonymi prawa imigracyjnego, podatkowego i innych
- skorzystać z doświadczenia osób, które mieszkają w Stanach od lat
- poznawać smaczki i kruczki związane z życiem w USA takie jak wynajem i zakup mieszkania, kupno auta, założenie firmy, szukanie pracy, itd.

...to Klub Tajniki Ameryki jest dla Ciebie!

Zapisy 👉🏻 www.tajnikiameryki.pl

Podoba Ci się nasz newsletter? Skorzystaj z programu referencyjnego!

Zdobądź 10% zniżki na członkostwo w Klubie! Korzystając z poniższego przycisku udostępnij ten newsletter osobom, które mogą być nim zainteresowane. Za każde zapisane 10 osób dostaniesz rabat, który będziesz mógł wykorzystać przy dołączeniu do klubu lub odnowieniu swojego członkostwa!

Prześlij nam swój feedback!

Co myślisz o naszym newsletterze? Podziel się opinią w odpowiedzi na ten email. Twój feedback jest dla nas ważny, ponieważ pozwala nam na rozwój i odpowiadanie na Twoje

Join the conversation

or to participate.