🇺🇸 Rollercoaster rynku nieruchomości

Koniec ESTA... i co dalej?

Tajniki Ameryki zabierają Was na 🎃Halloween Party! Żadne wizy nie są nam straszne, a amerykańskie triki mamy w małym palcu. Będzie spooky, ale z Klubem Tajniki Ameryki nie ma się czego bać!

„Nawet nie wiesz, jak wielką rzecz zrobiłaś, stwarzając taki klub. Ludzie nie mają pojęcia o możliwościach wyjazdu legalnie do USA i dzięki Wam w końcu mogą się edukować. I to jest super. 🙂

Alina Dzikowska

Dziś odczarowujemy:

 1. Spadek sprzedaży nieruchomości w USA. Gotówka przejmuje rynek.

 2. Ile Amerykanie wydają na 🎃 Halloween?

 3. Nostryfikacja polskiego dyplomu psychologa

 4. Wieści z Klubu: Jaki jest najlepszy wiek na przeprowadzkę do USA? CEO Booksy gościem naszego meetupu! Nowy podcast już na Spotify!

 5. Koniec ESTA i… co dalej?

 6. Cool American English: “Pull all the strings”.

Zapraszamy!

1. NEWS Z USA – SPADEK SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Rynek nieruchomości w USA przeżywa ostatnio swoisty rollercoaster. Najnowsze dane National Association of Realtors pokazują, że wysokie stopy procentowe kredytów hipotecznych spowodowały spadek sprzedaży domów do poziomu, jaki obserwowano podczas kryzysu 2007-2009. Równocześnie ceny nieruchomości nadal pozostają wysokie (przeciętna wartość sprzedanego domu wyniosła w ubiegłym miesiącu 394,300 dolarów). Niestety, Jerome Powell z Banku Rezerwy Federalnej (FED) nie przewiduje obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a te są najwyższe od 23 lat.

Dla kogoś, kto myślał o zakupie pierwszego domu, sytuacja nadal może wydać się zniechęcająca. Średnie stopy procentowe dla 30-letnich kredytów hipotecznych skoczyły do poziomu 7,63%. Tymczasem ci, którzy mają już swoje gniazdka, niechętnie decydują się na sprzedaż swoich nieruchomości i nowe kredyty.

Dodatkowym utrudnieniem jest niska dostępność domów na rynku, o czym pisaliśmy w poprzednich wydaniach naszego newslettera. Obecnie na rynku jest „zapas domów” na najwyżej 3-4 miesiące, co jest znacznie poniżej optymalnego poziomu i świadczy o wielkim deficycie.

Mimo tych przeciwności, rynek wciąż się kręci, a gotówka zdaje się królować. We wrześniu sprzedaż za gotówkę stanowiła aż 29% wszystkich transakcji. Tych najwięcej było na południu Stanów, gdzie we wrześniu sprzedano prawie połowę wszystkich domów sprzedanych w tym czasie w USA. Większość zakupów stanowiły te za kwotę od 250,000 do 500,000 dolarów.

Choć obecna sytuacja nie napawa optymizmem, warto pamiętać, że rynki nieruchomości mają swoje wzloty i upadki. To może być dobry moment na to, aby zacząć uważnie obserwować rynek i przygotować się do swojego zakupu, gdy warunki staną się korzystniejsze.


Źródło: USA Today
Opracowanie newsa: Marcel Ślusarczyk

2. CZY WIESZ, ŻE… 🎃 TRICK OR TREAT JEST CORAZ DROŻSZY?

National Retail Foundation (NRF) spodziewa się, że w całych Stanach Zjednoczonych tegoroczne wydatki na Halloween osiągną rekordową kwotę… 12,2 miliarda dolarów, przekraczając ubiegłoroczny rekord wynoszący 10,6 miliarda dolarów. Amerykanie kochają Halloween i nic tego nie zmieni, nawet niepewna sytuacja gospodarcza. Wydatki na to październikowe święto rosną praktycznie z roku na rok. Utrzymywały się na wysokim poziomie nawet w trakcie pandemii, kiedy to mieszkańcy USA starali się znaleźć bezpieczne sposoby na świętowanie. Przykładowo, w Chapel Hill w Karolinie Północnej cukierki wyrzucano z katapult.

Jednak amerykańska miłość do Halloween jest tak intensywna, jak krótka. Już następnego dnia po kostiumowym szale (11/1) zniknie większość spooky dekoracji, które zastąpią świąteczne ozdoby (chociaż trzeba dodać, że nieoficjalnym początkiem sezonu świątecznego w Stanach jest parada Macy’s w Nowym Jorku odbywająca się w Święto Dziękczynienia).

PS A tu nietypowy sposób na Trick or Trick, który podrzucił nam jeden z naszych Klubowiczów. Jedlibyśmy ze smakiem!

3. MEGA WIEDZA: JAK ZOSTAĆ PSYCHOLOGIEM W USA? 👻

Nostryfikacja polskiego dyplomu z psychologii w USA zależy od wielu czynników, m.in. stanu, w którym chcesz pracować i rodzaju kwalifikacji, które posiadasz. Oto odpowiedzi na 5 kluczowych pytań dot. tego, jak zostać psychologiem w Stanach:

 1. Czy wykształcenie z Polski wystarczy?
  Dyplom ukończenia studiów w dziedzinie psychologii może być uznawany w USA, ale będzie poddany ocenie pod kątem zgodności z amerykańskimi standardami. Większość stanów wymaga pozytywnego wyniku na egzaminie z praktyki zawodowej w psychologii (więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu).

 2. Czy w każdym stanie wygląda to tak samo?
  Nie, każdy stan w USA może mieć własne wymagania co do nostryfikacji dyplomów zagranicznych i minimalnym wymagań. Licencję uzyskuje się dla konkretnego stanu.

 3. Czy to długi proces?
  To zależy od miejsca aplikowania i indywidualnej sytuacji (kontaktu z uczelnią, okresu, jaki potrzebujesz, aby przygotować się go egzaminu). Licencję otrzymasz dopiero po spełnieniu wszystkich wymagań. Proces może zająć nawet 2-3 lata, a może być dużo krótszy.

 4. Czy proces jest płatny?
  Tak, zwykle proces wiąże się z poniesieniem opłat. Niektóre stany wymagają dodatkowych egzaminów językowych lub polecają odbycie nieobowiązkowych, płatnych kursów przygotowujących do egzaminów.

 5. Czy trzeba odbyć praktyki?
  W niektórych stanach możesz być zobowiązany do odbycia określonej ilości godzin praktyki nadzorowanej pod nadzorem licencjonowanego psychologa.

To tylko ZALĄŻEK informacji, jakie zawarliśmy w artykule na naszym blogu. Jeśli chcesz wiedzieć: ile konkretnie kosztuje nostryfikacja, gdzie składać wniosek i jak przygotować się do egzaminu — koniecznie zajrzyj TUTAJ!

4. SPOOKY WIEŚCI Z KLUBU TAJNIKI AMERYKI

📣 CEO BOOKSY GOŚCIEM NASZEGO MEETUPU! 🧛‍♂

Wczoraj odbył się wyjątkowy meetup w Klubie Tajniki Ameryki. Spotkanie na żywo ze Stefanem Batorym – jednym z najbardziej znanych polskich startupowców, z ogromnymi sukcesami, i zresztą naszym Klubowiczem! Stefan to CEO Booksy – aplikacji do rezerwacji wizyt w salonach beauty na całym świecie. Do tej pory Booksy zebrało $150M finansowania. Firma ma już 120,000 biznesów w swojej sieci i ponad 20M klientów. Zatrudnia ponad 1000 osób.

Stefan zamieszkał w Stanach kilka lat temu i to stąd zdecydował się pracować nad rozwojem Booksy na globalną skalę. Co sądzi po kilku latach od tej decyzji? Czy i jak Ameryka pomogła mu w skalowaniu biznesu? Z jakimi wyzwaniami się mierzył jako nowy przybysz na tutejszym rynku i jak prywatnie postrzega życie w USA? To była wyjątkowa rozmowa, ekskluzywnie dostępna dla Klubowiczów. W meetupie wzięło udział 40 osób, a okienko czatu aż wrzało!!!A Ty jesteś już w naszym Klubie? Jeśli nie, to zapisz się na tajnikiameryki.pl

📣 DOŚWIADCZENIA KLUBOWICZÓW: ZIELONA KARTA NA WŁASNĄ RĘKĘ! 👻

Heck yeah! Gorący sezon meetupów trwa w najlepsze. Już za tydzień, tj. 11/2 na prośbę Klubowiczów spotkamy się w LOUNGE na Discordzie, aby porozmawiać o wizach EB2 NIW, czyli o tym jak zasponsorowac sobie zieloną kartę. Naszymi gośćmi będą… Klubowicze, którzy są w tym procesie i z własnego doświadczenia opowiedzą, jak on wygląda. Zapisy tutaj!


📣 JAKI JEST DOBRY WIEK NA PRZEPROWADZKĘ DO STANÓW? 🧙‍♂

Nasza Klubowiczka zadała pytanie, czy w Klubie mamy osoby w średnim wieku! Ciekawiło ją, jaki jest odpowiedni wiek na przeprowadzkę i czy… nie jest już za późno. Wątek bardzo się rozrósł, bo okazało się, że… emigrują ludzie w każdym wieku, z dziećmi (nawet dorosłymi) i stabilną sytuacją zawodową w Polsce. Zresztą sami zobaczcie, że nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje życie o 180 stopni!

📣 ILE $$$ ZA BUDOWĘ BASENU W KALIFORNII? 🧟

Jesteście ciekawi, ile kosztuje budowa basenu w Kalifornii? Jakie są ograniczenia, procedury i co… może pójść nie tak? Posłuchaj nowego podcastu Sylvii i Kuby, w którym – jak zawsze szczerze i bez ogródek – opowiadają o swoich perypetiach. Całość znajdziesz na YouTube, Spoify i Apple Podcast.

📣 AMERICAN HORROR STORY: MOŻE OMINĄĆ CIĘ ZNIŻKA 🧟

Ostatni tydzień przyniósł nie tylko kilkadziesiąt wpisów na Discordzie, ale i nowe członkostwa. Kto miał wiedzieć, ten wiedział: w naszych kanałach social media pojawiła się specjalna, limitowana zniżka, z której mogło skorzystać jedynie pięciu obserwujących. Dołącz i Ty, aby taka okazja nigdy Cię nie ominęła! 😉 
Dodatkowo, nasz IG to maaaasa praktycznej wiedzy: wizowej, poradnikowej, finansowej, lifestylowej. To tam znajdziesz informacje o trwającej loterii wizowej, dorwiesz tipy, jak negocjować kupno domu w USA, a nawet nauczysz się, jak parkować samochód na wzgórzach SF, aby uniknąć mandatu. Zapraszamy tutaj!

PS Poza social media nasi Klubowicze mają dostęp do ebooków, m.in. o zakupie samochodu. To recenzja jednego z nich, którą właśnie dodał nasz Klubowicz:

5. WIZOWE MUST-KNOW – KONIEC ESTA… I CO DALEJ?

Kończy się termin ESTA i nie wiesz co dalej? Ten tekst jest dla Ciebie!

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) uprawnia do podróżowania do USA w celach turystycznych lub biznesowych. Jest ważna przez 2 lata (lub do wygaśnięcia Twojego paszportu), ale to nie oznacza, że można przebywać tu przez taki czas. Maksymalny czas legalnego (jednorazowego) pobytu nie może przekraczać 90 dni. W ciągu danego roku możesz przylatywać do USA kilkakrotnie, ale sumarycznie Twoje pobyty nie mogą być dłuższe niż 180 dni.

Czy i jak da się przedłużyć ESTA?

W odróżnieniu od wizy B1/B2 ESTA nie pozwala na zmianę statusu wizowego, będąc w USA, gdyż… ESTA sama w sobie nie jest wizą. Jej pełna nazwa brzmi: Electronic System of Travel Authorization i jest ona jedynie autoryzacją na wjazd w ramach programu bezwizowego (Visa Waiver Program). Dlatego przed upłynięciem 90 dni musimy opuścić Stany i poza granicami ubiegać się o właściwą wizę (nie musi to być Polska).

O najbardziej popularnych wizach pisaliśmy tutaj i tutaj. Sam pobyt na ESTA warto wykorzystać na networking, poznawanie ludzi w obszarze naszych zainteresowań i karier, rozeznanie się w lokalnym życiu i kulturze. Jeśli zawczasu planujemy dłuższy pobyt, warto rozważyć aplikację o wizę B1/B2, zanim wylecimy na ESTA. W tej sytuacji bywa pomocna porada prawnika imigracyjnego, który odpowiednio przygotuje nas do rozmowy z amerykańskim konsulem. Oto jedna z opinii po konsultacji w dokładnie takiej sprawie:

„Porozmawialiśmy o rozmowie w konsulacie, jak wygląda i co jeszcze powinnam wiedzieć. Mnie takie rozmowy mega stresują (totalnie bez sensu), dlatego muszę być pro przygotowana – a przynajmniej stwarzać takie wrażenie. ;) [...] Sporo się dowiedziałam i myślę, że jestem dobrze przygotowana. Dzisiaj mam rozmowę – trzymajcie kciuki!”

Ula

Trzeba pamiętać, że w każdym z tych wypadków należy również dobrze przygotować się do rozmowy z oficerem imigracyjnym. To on na granicy podejmuje decyzję o wpuszczeniu Cię do Stanów i musi mieć pewność co do Twoich pobudek.

PS My już wiemy, że Uli się udało. 😉 

6. COOL AMERICAN ENGLISH “PULL ALL THE STRINGS“

W Stanach relacje są ważne. To Ci się przyda!👇

“Pull all the strings” – pociągnąć za sznurki

- The Kardashians pulled all the strings for Kim to wear Monroe’s dress to the Met Gala.

Co tydzień prezentujemy powiedzonko, którego używają Amerykanie w codziennym życiu! Teksty przygotowuje Justyna z @englishfighters. Klubowicze mają specjalne warunki na kurs My American Dream – 7 dni free trial, zniżki na pakiety, sesje coachingowe i office hours.  

❗️Trick or treat❗️

Zastanawiasz się, czy chcesz dołączyć do naszego 300-osobowego grona amerykańskich zapaleńców w Klubie Tajniki Ameryki? Stale rośniemy i zapraszamy nowe osoby!

Jeśli chcesz:
- obniżyć koszty usług, ubezpieczeń, rat i innych sfer życia dzięki radom społeczności oraz bazie wiedzy
- mieć dostęp do konsultacji sprawdzonych ekspertów prawa imigracyjnego, podatkowego i innych, a także zniżki na indywidualne konsultacje
- skorzystać z doświadczenia osób, które mieszkają w Stanach od lat
- dowiedzieć się, jak przenieść się do USA
- znaleźć odpowiedni rodzaj wizy dla siebie i realną pomoc w jej procesowaniu
- poznawać smaczki i kruczki związane z życiem w USA takie jak wynajem i zakup mieszkania, kupno auta, założenie firmy, szukanie pracy, itd.

...to Klub Tajniki Ameryki jest dla Ciebie!

Zapisy 👉🏻 www.tajnikiameryki.pl

Podoba Ci się nasz newsletter? Skorzystaj z programu referencyjnego!

Zdobądź 10% zniżki na członkostwo w Klubie! Korzystając z poniższego przycisku udostępnij ten newsletter osobom, które mogą być nim zainteresowane. Za każde zapisane 10 osób dostaniesz rabat, który będziesz mógł wykorzystać przy dołączeniu do klubu lub odnowieniu swojego członkostwa!

Prześlij nam swój feedback!

Co myślisz o naszym newsletterze? Podziel się opinią w odpowiedzi na ten email. Twój feedback jest dla nas ważny, ponieważ pozwala nam na rozwój i odpowiadanie na Twoje potrzeby. Dzięki! 👋

Join the conversation

or to participate.