🇺🇸 Stany pozywają META

SCAM w USA. Jak się chronić?

Tajniki Ameryki są jak najlepszy prawniczy serial. Kruczki prawne, dociekliwe podejście i odważne decyzje. W Klubie Tajniki Ameryki tworzymy happy endy!

„Jestem bardzo wdzięczna za możliwość uczestniczenia w Klubie Tajniki Ameryki! Stworzyliście niezwykłą platformę, na której zebraliście niesamowitą społeczność. To, co robicie, to po prostu niesamowite!”

– Kamila Kuźniewska

Dziś na wokandzie:

  1. META pozwana! Ponad 40 stanów oskarża FB i IG o uzależnianie dzieci od mediów społecznościowych

  2. Scam w USA. Na co nabierają się Amerykanie?

  3. Wieści z Klubu: Czy w USA jest bezpiecznie? Premiera nowego ebooka! Nauczyciele wspomagający w amerykańskiej szkole

  4. Czy wiza/ESTA gwarantuje wjazd do USA? Rozmowa z oficerem CBP

  5. Cool American English: “It’s been a hot minute”.

Zapraszamy!

1. NEWS Z USA – META POZWANA ZA UZALEŻNIANIE DZIECI OD SOCIAL MEDIA

Ponad 40 stanów złożyło pozwy przeciwko firmie Meta, spółce-matce Facebooka i Instagrama, oskarżając ją o świadome projektowanie funkcji, które wykorzystują psychologiczne i rozwojowe słabości dzieci oraz nastolatków, tym samym uzależniając je od mediów społecznościowych.

Pozwy zarzucają Mecie, że stosuje algorytmy mające na celu manipulowanie emocjami, uwagą i zachowaniem młodych ludzi (w szczególności osób poniżej 13. roku życia) oraz utrzymuje ich przy aplikacjach przez dłuższy czas. Powołano się na badania, które pokazują, że aplikacje Mety mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci, ich samoocenę, postrzeganie wizerunku swojego ciała, sen i umiejętności społeczne.

W odpowiedzi rzecznik prasowy Mety wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że docenia zaangażowanie prokuratorów w zapewnianie nastolatkom bezpiecznych i pozytywnych doświadczeń w Internecie, ale jest rozczarowany, że zamiast współpracy wybrano ścieżkę sądową.

Meta może zostać ukarana karami cywilnymi w wysokości od 1,000 do 50,000 dolarów za każde naruszenie przepisów stanowych oraz federalnej Ustawy o Ochronie Prywatności Dzieci w Internecie (COPPA). Finalna kwota może więc bardzo wzrosnąć, biorąc pod uwagę ilość stanów biorących udział w sprawie oraz liczbę młodych użytkowników korzystających z Instagrama.

Po ogłoszeniu tych informacji akcje Mety spadły o 0,6% na Nasdaq. Sprawa jest rozwojowa, ponieważ dodatkowo poinformowano, że takie same pozwy skierowano przeciwko platformom TikTok i YouTube.

Źródło: Reuters, Variety
Opracowanie newsa: Patrycja Cimoch

2. CZY WIESZ, ŻE… SCAM W USA PRZYBIERA NA SILE?

Według danych Federalnej Komisji Handlu w 2022 r. zgłoszono utratę prawie 8,8 miliarda dolarów w wyniku oszustw, czyli o 2,6 mld więcej niż w 2021 (wzrost o ponad 30% rok do roku). Jak wygląda scam w USA i jak nie dać się oszukać?


Młodzi na celowniku
Zdecydowana większość oszustw odbywa się online (media społecznościowe, poczta elektroniczna), ale wciąż popularne jest kontaktowanie się także przez telefon. Niestety brak federalnych regulacji dot. danych osobowych otwiera pole do nadużyć, które wykorzystują oszuści. Co ciekawe, młodzi młodzi (20–29 lat) zgłaszają utratę pieniędzy częściej niż osoby starsze (70–79 lat). Jednak to straty seniorów są znacznie większe.

Najpopularniejsze formy scamu
Formy scamu w USA są rozmaite: od oszustw inwestycyjnych, podszywanie się pod inne osoby, oferowanie fałszywych zwrotów podatków, loterie, nagrody, leasingi na zakładanie solarów w domach, nakłanianie do inwestowania w fałszywe konta kryptowalutowe, fałszywe kredyty chwilówki (za które należy uiścić opłatę), boty wyłudzające kody uwierzytelniające (OTP), programy umarzające kredyty studenckie, fałszywe organizacje charytatywne, oszustwa na Marketplace FB, wykradanie czeków ze skrzynek pocztowych aż po nieprawdziwe faktury za usługi medyczne.

Dotychczasowe dane za 2023 r. tak przedstawiają kategorie oszustw:

fot. FTE Consumer Sentinel Network

Jak bronić się przed scamem? Zasady są takie same na całym świecie: zachowanie czujności i ochrona swoich danych. Trzeba jednak dodać, że w Stanach dużo łatwiej odzyskać skradzione środki np. z karty kredytowej (zwykle wystarczy telefon do banku w tej sprawie; bez konieczności wizyty w placówce).

Nasi Klubowicze wspierają się w tej kwestii i często doradzają sobie, jakich ofert unikać i co wygląda podejrzanie. Zobacz, z jakimi próbami oszustw się spotkali:

3. WIEŚCI Z KLUBU TAJNIKI AMERYKI

📣 TAJNIKI CREDIT SCORE NOWY EBOOK JUŻ NIEBAWEM! 👏 

Nasz Klub to nie tylko rewelacyjna społeczność, wartościowe meetupy i profesjonalna pomoc specjalistów, ale także mnóstwo usystematyzowanej wiedzy. Już na dniach w ręce naszych Klubowiczów trafi ebook nt. Tajników Credit Score autorstwa Ani Sperber. Co wpływa na warunki kredytu? Jak w USA ocenia się ryzyko kredytowe? Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego w Ameryce? O tym wszystkim dowiecie się już niebawem! Stay tuned!

📣 WIZA NA WŁASNĄ RĘKĘ PRAWDZIWE HISTORIE KLUBOWICZÓW 💥 

Decyzja o tym, aby przenieść do Stanów na własną rękę i samodzielnie zasponsorować wizę to skok na głęboką wodę Atlantyku. Bez względu na to, jak dobrze jest się przygotowanym, zawsze pojawią się wątpliwości: Jak nie stracić pieniędzy? Ile to naprawdę będzie kosztować? Czy się uda? Jak zwiększyć swoje szanse? W Klubie łączymy ludzi, którzy przechodzą taką samą drogę i mają dokładnie takie same trudności. Dzisiaj odbędzie się meetup w naszym Lounge, którego gośćmi będzie 6 naszych Klubowiczów będących na różnych etapach procesu wizowego EB2 NIW: Natalia (po approval), Patrycja, Łukasz, Tomasz, Olga (w procesie), Ela (przed procesem). To oni, bez ogólników i powtarzania, że “to zależy” podzielą się swoimi doświadczeniami i wyzwaniami, z jakimi się mierzą. To ostatni moment, aby dołączyć!

A agendy tegorocznych meetupów zostały właśnie opublikowane na blogu. Zajrzyj tutaj i nie pozwól, aby coś Cię ominęło!


📣 NAUCZYCIELE WSPOMAGAJĄCY W USA 👩‍🏫 

Ostatni tydzień na Discord minął pod hasłem… Nie, nie możemy tak powiedzieć. Haseł i wątków było mnóstwo, a poruszane tematy dotyczyły dosłownie wszystkich obszarów imigracji: od ubezpieczeń samochodu, wiz, procesów ubiegają się o zieloną kartę, nostryfikacje dyplomów, pracę nauczycieli wspomagających w USA, polonijne eventy… Tak jak wspominaliśmy wcześniej, bezpieczeństwo zawsze jest ważnym tematem w naszym Klubie. Jednak nigdy nie debatujemy teoretycznie: Klubowicze doradzają sobie lokalnie, podsyłają adresy najlepszych communities i pokazują, jakich dzielnic unikać. Te informacje są nie do przecenienia, bo są AUTENTYCZNE, NIEANONIMOWE i zawsze Z PEWNEGO ŹRÓDŁA.

📣 CZY W USA JEST BEZPIECZNIE? PREMIERA NOWEGO PODCASTU! 🎙

Bezpieczeństwo w USA to jeden z tematów, o jakim nieustannie rozmawiamy na Discordzie. Stany to ogromny kraj, a kwestia przestępczości, dostępu do broni i zróżnicowania społecznego/geograficznego jest kluczową kwestią. W tym tygodniu Sylvia i Kuba nagrali podcast na ten temat. Z jakimi wyzwaniami się mierzą? Co jest największym zagrożeniem? Co ich po wielu latach mieszkania w Stanach ciągle zaskakuje? Śledź nasze kanały i posłuchaj podcastu jako pierwszy! Odcinek będzie dostępny zarówno na YouTube, Spoify i Apple Podcast!

4. WIZOWE MUST-KNOW – CZY ESTA/WIZA GWARANTUJE WJAZD DO USA?

Potocznie mówi się, że po otrzymaniu wizy lub ESTA, masz wszystko, aby przenieść się na jakiś czas do USA. To nieprawda. Te dokumenty nie gwarantują pobytu w Stanach. Co to dokładnie znaczy?

ESTA i wizy to rodzaje zezwoleń umożliwiających znalezienie się na terytorium USA. Upraszczając, to promesy, które umożliwiają Ci wjazd do punktu granicznego/lotniska, a nie faktycznie pozwolenia na pobyt w Stanach. Realnie, takie są wydawane dopiero przez oficera imigracyjnego CBP (U.S. Customs and Border Protection) po przylocie do Stanów.

Nawet jeśli okres ważności wizy wynosi kilka lat (w przypadku ESTA — dwóch), to podczas każdego przekroczenia granicy służby imigracyjne podejmują decyzję od nowa. Spotkanie z urzędnikiem odbywa się tuż po przylocie (jeszcze przed odebraniem bagażu). Oprócz sprawdzenia dokumentów, odcisków palców i zrobieniem zdjęcia, prowadzi on rozmowę sprawdzającą zgodność z przepisami imigracyjnymi.

Oficer może pytać o wszystko: o ilość przewożonej gotówki, plan zwiedzania, bilet powrotny, przyjaciół w USA, sytuację zawodową, prowadzony biznes, odbyte podróże, ostatnią podróż do Stanów czy stan zdrowia. Pytania w Port of Entry (PoE) różnią się w zależności od rodzaju wizy (urzędnik weryfikuje prawdziwość wniosku). Przykładowo, pytanie o ilość przewożonej gotówki dla wiz turystycznych sprawdza, czy możesz opłacić pobyt (wiza ta nie pozwala na pracę).

Zwykle rozmowa trwa kilka minut, ale może przedłużyć się do kilku godzin, gdy oficer będzie miał wątpliwości co do danej sytuacji. Jeśli uzna, że nie spełniasz warunków wjazdu, może odmówić Ci wpuszczenia do kraju, nawet jeśli wiza jest ważna.

A o tym, jak dokładnie przygotować się do takiej rozmowy, opowiemy Ci podczas konsultacji. Umów się i nie daj się niczemu zaskoczyć!

5. COOL AMERICAN ENGLISH “IT’S BEEN A HOT MINUTE“

Od kiedy wiesz, że USA jest dla Ciebie?👇

“It’s been a hot minute” – trochę czasu minęło

- It’s been a hot minute since we’ve last talked. What’s good?

Co tydzień prezentujemy powiedzonko, którego używają Amerykanie w codziennym życiu! Teksty przygotowuje Justyna z @englishfighters. Klubowicze mają specjalne warunki na kurs My American Dream – 7 dni free trial, zniżki na pakiety, sesje coachingowe i office hours.  

❗️Don’t miss it❗️

Zastanawiasz się, czy chcesz dołączyć do naszego 300-osobowego grona amerykańskich zapaleńców w Klubie Tajniki Ameryki? Stale rośniemy i zapraszamy nowe osoby!

Jeśli chcesz:
- obniżyć koszty usług, ubezpieczeń, rat i innych sfer życia dzięki radom społeczności oraz bazie wiedzy
- mieć dostęp do konsultacji sprawdzonych ekspertów prawa imigracyjnego, podatkowego i innych, a także zniżki na indywidualne konsultacje
- skorzystać z doświadczenia osób, które mieszkają w Stanach od lat
- dowiedzieć się, jak przenieść się do USA
- znaleźć odpowiedni rodzaj wizy dla siebie i realną pomoc w jej procesowaniu
- poznawać smaczki i kruczki związane z życiem w USA takie jak wynajem i zakup mieszkania, kupno auta, założenie firmy, szukanie pracy, itd.

...to Klub Tajniki Ameryki jest dla Ciebie!

Zapisy 👉🏻 www.tajnikiameryki.pl

Podoba Ci się nasz newsletter? Skorzystaj z programu referencyjnego!

Zdobądź 10% zniżki na członkostwo w Klubie! Korzystając z poniższego przycisku udostępnij ten newsletter osobom, które mogą być nim zainteresowane. Za każde zapisane 10 osób dostaniesz rabat, który będziesz mógł wykorzystać przy dołączeniu do klubu lub odnowieniu swojego członkostwa!

Prześlij nam swój feedback!

Co myślisz o naszym newsletterze? Podziel się opinią w odpowiedzi na ten email. Twój feedback jest dla nas ważny, ponieważ pozwala nam na rozwój i odpowiadanie na Twoje potrzeby. Dzięki

Join the conversation

or to participate.