🇺🇸 Microsoft przejmuje rynek gier

Jak działają kupony w USA?

Tu Tajniki Ameryki z cotygodniowym przypomnieniem, że american dream… to nie musi być tylko dream.✌️A to, jak przekuć go na rzeczywistość (i znacznie ułatwić) zdradzamy w Klubie Tajniki Ameryki!

„Mnie przede wszystkim Klub uświadomił i dał wiarę, że się DA, że to możliwe, a prawo wcale nie działa przeciwko nam, trzeba tylko wiedzieć jak to ugryźć. A to świetne miejsce, żeby się tego dowiedzieć. Czekam na kolejny meetup! ”

Monika Łączek

Dziś odkrywamy:

 1. Największe przejęcie w historii Microsoftu. Call of Duty, Diablo, Candy Crush, World of Warcraft w kieszeni giganta

 2. 90% Amerykanów nie może się mylić! Jak działają kupony zakupowe w USA?

 3. Wieści z Klubu: Mieliśmy virala na TikToku! 120 tys obejrzeń w dobę! Czy american dream nadal istnieje? Szkoła publiczna dla dzieci nielegalnych imigrantów

 4. Wizy nieimigracyjne i imigracyjne

 5. Cool American English: “Get a grip”.

Zapraszamy!

1. NEWS Z USA – NAJWIĘKSZA TRANSAKCJA W HISTORII MICROSOFTU

fot. AP Photo/Peter Morgan, File/ABC News

Microsoft, który w swoim portfolio ma m.in. takie marki jak: LinkedIn, Skype, Xbox, GitHub, Mojang Studios producenta gry Minecraft i który jest właścicielem 49% OpenAI (ChatGPT), właśnie zakończył największe przejęcie w swojej historii. Zakup gigata gier wideo, Activision Blizzard producenta kultowych gier Call of Duty, Candy Crush, Diablo czy World of Warcraft, kosztował go 69 miliardów dolarów i prawie 2 lata procesów antymonopolowych. Na transakcję musiało zgodzić się aż 16 różnych administracji z całego świata.

W sprawę zaangażowana była m.in. Federalna Komisja Handlu, Komisja Europejska czy brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków. Wszystkie te jednostki obawiały się, że zakup zmniejszy konkurencję na rynku gier wideo. Dlatego aby sfinalizować transakcję, Microsoft zawarł umowy z Nintendo i Sony dotyczące udostępniania na ich platformach Call of Duty.

Jednak pomimo tego, że zakup Activision Blizzard to największe przejęcie technologii konsumenckich od dwóch dekad, to nie jest to jedyny sukces CEO Microsoftu. Od 2014 r. Satya Nadella zawarł 326 transakcji o wartości ponad 170 miliardów dolarów, co uczyniło firmę pionierem przejęć technologicznych. Strategia ta przynosi też efekty, ponieważ Microsoft potroił swoje przychody i ośmiokrotnie powiększył cenę akcji.

Fuzja na rynku wideo może teraz zmienić kształt konkurencji w całej branży. Microsoft od dawna był krytykowany za to, że pozostaje w tyle za konkurentami pod względem jakości gier. Brakowało mu także znaczącej obecności w szybko rozwijającym się sektorze gier mobilnych. Z drugiej strony, Satya Nadella właśnie ogłosił, że… priorytetem Microsoftu jest teraz skupienie się na sztucznej inteligencji i cloud computing.

2. CZY WIESZ, ŻE 90% AMERYKANÓW KORZYSTA Z KUPONÓW ZAKUPOWYCH?

90% konsumentów w USA przyznaje, że korzysta z kuponów przynajmniej raz w roku. Tylko w 2021 r. rozdano tu kupony o wartości 176,73 miliarda dolarów. Amerykanie kochają je nie bez powodu to tu narodziła się ta koncepcja.

Mówi się, że kupony to prawdopodobnie wynalazek Asa Candlera, założyciela Coca-Coli, który w 1887 roku napisał odręczną kartkę i w ten sposób wydał darmowe próbki napoju. Chciał zachęcić klientów do spróbowania napoju, a jednocześnie pozyskać nowych. Pomysł zadziałał, a koncepcja couponingu przyczyniła się do wzrostu popularności marki.

Obecnie kupony tradycyjne są wypierane przez ich cyfrowe odpowiedniki (chociaż wiele sieciówek typu CVS czy Bed Bath and Beyond, wciąż nadrukowuje je na paragonach albo wysyła do domów). W Stanach popularne są aplikacje zniżkowe, a konsumenci szukają rabatów głównie na artykuły gospodarstwa domowego, do restauracji i na artykuły spożywcze.

Jak opłaca się to firmom? Badania dowodzą, że kupujący, którzy skorzystali z kuponów… wydają o 35% więcej niż ci, którzy tego nie robią. Z drugiej strony couponing to sposób na oszczędności i strategia planowania budżetu.

Kuponów cyfrowych można szukać na stronach internetowych:
slickdeals.net, groupon.com, mypoints.com, retailmenot.com, joinhoney.com czy rakuten.com (w kwietniu 2023 to była najpopularniejsza strona globalna), witrynach internetowych sklepów/restauracji, w programach lojalnościowych, newsletterach i subskrypcjach, a także mediach społecznościowych (szczególnie na Facebook.com), aplikacjach mobilnych, ofertach kart kredytowych, porównywarkach cenowych i wielu innych.

3. WIEŚCI Z KLUBU TAJNIKI AMERYKI

📣 WIDEO O KIEROWCACH CIĘŻARÓWEK VIRALEM NA TIKTOKU!👋

Według American Trucking Associations, niedobór kierowców ciężarówek w USA wynosił w zeszłym roku 78 tys. osób. Szacuje się, że ów shortage do 2030 będzie tylko wzrastał. A o tym, jak to się dzieje i jak zostać truck driverem w USA, Ania Sperber nagrała TikTok. Nasze wideo w kilka godzin stało się viralem! Jeśli jeszcze nie obserwujesz nas w social mediach, koniecznie to zrób. Nasze media społecznościowe, jak i nasz podcast są pełne porad, wskazówek, praktycznych informacji i… dobrego humoru.

📣 CZY DZIECI NIELEGALNYCH IMIGRANTÓW MOGĄ CHODZIĆ DO AMERYKAŃSKIEJ SZKOŁY?

W zeszłym tygodniu nasz Discord dosłownie wrzał! Masa wątków i masa bardzo merytorycznych odpowiedzi: od perków kart kredytowych Chase’a, nostryfikację dyplomu w USA (i koszty WES), wnioskach z rozmów z powiatowym inspektoratem weterynarii dot. zaświadczeń przy przewozie zwierząt, po plusy przeprowadzki na Florydę, ceny nieruchomości w Kalifornii… a nawet to, jak wygląda obowiązek szkolny w przypadku dzieci nielegalnych imigrantów. A to tylko mały wycinek! Żeby być na bieżąco, warto dostosować swoje powiadomienia tak, aby nie przegapić tego, co Cię najbardziej interesuje! Nieruchomości? Zielona karta? Formalności? Finanse? Skorzystaj z dedykowanych hasztagów!

📣 CZY AMERICAN DREAM NADAL ISTNIEJE? WYWIAD Z SYLVIĄ GÓRAJEK W NATEMAT.PL!🗽✌️

W zeszłym tygodniu na łamach natemat.pl ukazał się wywiad ze współzałożycielką Klubu Tajniki Ameryki o emigracji, amerykańskiej Polonii i tym, czy można jeszcze mieć (i spełnić) amerykański sen. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego tutaj nie wolno umniejszać swoich zalet, kto i dlaczego wyjeżdża, czy nadal istnieją polskie osiedla, a także czy można żyć w USA, nie znając angielskiego koniecznie zajrzyj tutaj.

📣 KOLEJNI KLUBOWICZE W USA!🎉

Takie informacje lubimy przekazywać Wam najbardziej. Kolejni Klubowicze wylądowali w USA! Taka wiadomość jest dla nas ogromnym powodem do świętowania, bo to jest właśnie spełnienie dużej części naszej misji. Początki są trudne, ale… YOU DID IT, GUYS!

PS Przy okazji przypominamy, że wciąż trwa tzw. loteria wizowa. Udział w niej jest BEZPŁATNY każda strona internetowa oferująca opłaty za aplikację lub zwiększenie szans na wygraną, jest próbą oszustwa. Tu więcej informacji!

4. WIZOWE MUST-KNOW – WIZY NIEIMIGRACYJNE I IMIGRACYJNE

Zastanawiasz się, co zrobić, aby przenieść się do USA? Przede wszystkim: nie szukaj wiedzy w niesprawdzonych źródłach  nie musisz płacić za ślub z obywatelem ani robić niczego nielegalnego. Jest wiele dróg, które pokazujemy w Klubie Tajniki Ameryki. W tym i kolejnym wydaniu pokażemy Ci kilka z nich.

Nawet jeśli chcesz zostać w Stanach na zawsze, pamiętaj, że jest to proces. Niejednokrotnie konieczne jest korzystanie z wielu wiz, jedna po drugiej. Dlatego istotne jest zrozumienie, o jakie kategorie wiz możesz się ubiegać, aby zaplanować, jak ten proces może wyglądać.

Zasadniczo rozróżniamy wizy imigracyjne i nieimigracyjne. Różnice pomiędzy nimi dotyczą:

 1. Celu podróży:

  • Wizy emigracyjne: przyznaje się ją osobom, które planują zostać w USA na stałe, aby uzyskać trwały status imigracyjny (rezydencję, czyli tzw. zieloną kartę) lub amerykańskie obywatelstwo.

  • Wizy nieimigracyjne: związane są z pobytem określonym czasowo, który jest związany np. z turystyką, nauką, pracą tymczasową lub biznesem.

 2. Długości pobytu:

  • Wizy emigracyjne umożliwiają przebywanie w USA na stałe lub na bardzo długi okres, zazwyczaj bez ograniczeń.

  • Wizy nieimigracyjne pozwalają na pobyt określony czasowo: kilka dni, miesięcy lub nawet kilka lat, ale zawsze jest to pobyt ograniczony.

 3. Warunków:

  • Wizy emigracyjne są często związane z procesem uzyskania statusu imigracyjnego i wymagają spełnienia określonych warunków (np. zatrudnienie, małżeństwo, inwestycja).

  • Wiza nieimigracyjna ma określone warunki dot. celu podróży, np. wizy turystyczne pozwalają na zwiedzanie, ale nie na pracę; a wizy studenckie na naukę (i pracę, ale na ściśle określonych warunkach, np. na kampusie).

Aplikowanie o określoną wizę odbywa się na podstawie konkretnych przesłanek. Najczęściej droga do uzyskania statusu stałego rezydenta (“Green Card holder”) zaczyna się od posiadania wiz nieimigracyjnych (na ich temat możesz przeczytać tutaj). Dokładnie w ten sposób wygląda np. ścieżka pracowników na wizach L, przedsiębiorców na wizach EB3 czy studentów na wizach J-1, których sytuacja wizowa zmienia się z upływem czasu. O tym, jak wyglądają te procedury i… co zrobić, gdy skończy się ESTA, napiszemy w kolejnym wydaniu. Stay tuned!

PS A jeśli nie chcesz czekać, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. To jest Grand Canyon wiedzy o tym, jak wyjechać do USA!

5. COOL AMERICAN ENGLISH “GET A GRIP!“

Sądzisz, że żeby zostać w USA trzeba wziąć ślub?👇

“Get a grip” – ogarnij się!

- Get a grip and stop acting like a child.

Co tydzień prezentujemy powiedzonko, którego używają Amerykanie w codziennym życiu! Teksty przygotowuje Justyna z @englishfighters. Klubowicze mają specjalne warunki na kurs My American Dream – 7 dni free trial, zniżki na pakiety, sesje coachingowe i office hours.  

❗️Check this out❗️

Zastanawiasz się, czy chcesz dołączyć do naszego 300-osobowego grona amerykańskich zapaleńców w Klubie Tajniki Ameryki? Stale rośniemy i zapraszamy nowe osoby!

Jeśli chcesz:
- obniżyć koszty usług, ubezpieczeń, rat i innych sfer życia dzięki radom społeczności oraz bazie wiedzy
- mieć dostęp do konsultacji sprawdzonych ekspertów prawa imigracyjnego, podatkowego i innych, a także zniżki na indywidualne konsultacje
- skorzystać z doświadczenia osób, które mieszkają w Stanach od lat
- dowiedzieć się, jak przenieść się do USA
- znaleźć odpowiedni rodzaj wizy dla siebie i realną pomoc w jej procesowaniu
- poznawać smaczki i kruczki związane z życiem w USA takie jak wynajem i zakup mieszkania, kupno auta, założenie firmy, szukanie pracy, itd.

...to Klub Tajniki Ameryki jest dla Ciebie!

Zapisy 👉🏻 www.tajnikiameryki.pl

Podoba Ci się nasz newsletter? Skorzystaj z programu referencyjnego!

Zdobądź 10% zniżki na członkostwo w Klubie! Korzystając z poniższego przycisku udostępnij ten newsletter osobom, które mogą być nim zainteresowane. Za każde zapisane 10 osób dostaniesz rabat, który będziesz mógł wykorzystać przy dołączeniu do klubu lub odnowieniu swojego członkostwa!

Prześlij nam swój feedback!

Co myślisz o naszym newsletterze? Podziel się opinią w odpowiedzi na ten email. Twój feedback jest dla nas ważny, ponieważ pozwala nam na rozwój i odpowiadanie na Twoje potrzeby. Dzięki! 👋

Join the conversation

or to participate.